Wakacje za: 186 dni Strona Główna         Plan Lekcji         Sport         Galeria
Menu
SP-> Wyniki konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

Bezpieczeństwo to podstawa
Wtedy lepsza jest zabawa!
Gdy bezpiecznie bawisz się,
To rodzice cieszą się!


Kształcenie u przedszkolaków świadomego unikania niebezpiecznych sytuacji i zagrożeń na drodze, odbywa się przez cały rok szkolny – czy to podczas spotkań z Policjantem, czy w trakcie zabaw edukacyjnych.
Swoją wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na drodze, a także swoje talenty plastyczne przedszkolaki mogły zaprezentować podczas konkursu pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”.

Spośród wszystkich pięknych prac, wyróżnione zostały trzy:

I miejsca zajęła Kinga Piwowarczyk z grupy 0 „B”
II miejsce zajął Konstantinos Bonis z grupy 0 „B”
III miejsce zajął Jakub Maurcy z grupy 0 „A”


Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy upominki.
Wszystkim przedszkolakom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie !


Anna Jurek

Dodał: Administrator 23.03.2014, 19:47


SP i GIM-> Konkurs Recytatorski im. Broniewskiego- po raz kolejny w Tuchowie.

Od kilkunastu lat wraz z wiosną pojawia się w Tuchowie kolejna edycja eliminacji rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Wł. Broniewskiego. Pod koniec lat 90-tych konkurs organizowała Szkoła Podstawowa w Tuchowie wraz z Domem Kultury , a pionierską pracę organizacyjną wykonały panie: Dorota Cich i Aneta Mikos. W kolejnych latach eliminacje rejonowe przygotowywała polonistka-Katarzyna Skrzyniarz. W tym roku nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwały Anna Stanuch-Madej i Renata Szeląg z Zespołu Szkół w Tuchowie.

Do tegorocznych przesłuchań zgłosiło się 14 szkół reprezentowanych przez 26 uczniów. Przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów. Recytatorów oceniała komisja konkursowa w składzie : pani Anna Broniek –polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie, pani Aneta Mikos- polonistka przez wiele lat związana ze Szkołą Podstawową w Tuchowie pani Kinga Kulas – polonistka, obecnie zatrudniona w Bibliotece Publicznej.
Recytatorów i nauczycieli zgromadzonych w Domu Kultury powitała w imieniu organizatorów pani Wanda Siwek- zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Tuchowie. Prowadzenie konkursu powierzono uczniom: Izabelli Derus z gimnazjum I Karolowi Janowcowi z tuchowskiego LO. Po niemal godzinnej przerwie, podczas której odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim –pisarzem i podróżnikiem i Arturem Grabowskim –rysownikiem, jury ogłosiło wyniki konkursu.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Natalia Kucharska ze Szkoły Podstawowej w Bruśniku, II miejsce-Marcelina Zając ze Szkoły Podstawowej w Joninach, a III miejsce przypadło reprezentującej Szkołę Podstawową w Ryglicach-Magdalenie Faliszek. Wyróżnienie za recytację otrzymała Lidia Nowak ze Szkoły Podstawowej w Tuchowie

Wśród gimnazjalistów laureatkami eliminacji rejonowych zostały 2 uczennice Publicznego Gimnazjum w Tuchowie Alicja Kukułka –I miejsce i Jagoda Wrona-III miejsce, natomiast II miejsce przypadło recytatorce z Publicznego Gimnazjum w Karwodrzy Gabrieli Gryzło. W tej kategorii jury przyznało aż 5 wyróżnień: dla Justyny Janik z Gimnazjum Publicznego w Siemiechowie, Szymona Dynarowicza i Katarzyny Majchrowicz z Publicznego Gimnazjum w Siedliskach oraz dla Anny Złotnik i Aleksandry Bogackiej z Gimnazjum w Pleśnej.


Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczyli nagrodzonym uczniom przewodnicząca jury pani Anna Broniek i reprezentujący Urząd Miasta zastępca Burmistrza –pan Kazimierz Kurczab. Podziękowania otrzymały także nauczycielki przygotowujące wszystkich recytatorów oraz panie zasiadające w komisji. Sponsorem nagród konkursowych był ,podobnie jak w poprzednich edycjach, Burmistrz Tuchowa –pan Mariusz Ryś, zaś sponsorem poczęstunku dla młodzieży i opiekunów był właściciel jednej z tuchowskich piekarni –pan Więcek.

Serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów!

Na tegorocznym konkursie królowały wiersze naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej wybierane przez większość recytatorów. W tym roku przesłuchania odbyły się 20 marca, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Poezji. Dlatego w imieniu organizatorów chcemy zachęcić inne szkoły, zwłaszcza z terenu naszej gminy, aby w kolejnym konkursie spróbowały swoich sił. Bo jak mówi Szymborska :” niektórzy lubią poezję, ale jest ich naprawdę niewielu”… Postarajmy się , aby było ich jak najwięcej.

Zatem –do zobaczenia w przyszłym roku!

Anna Stanuch- Madej

Zdjęcia z konkursu w dziale Galeria/GIMNAZJUM

Dodał: Administrator 23.03.2014, 09:54


SP i GIM -> Wybieramy ulotkę projektu: „TRZYMAJ FORMĘ”!

Uczniowie klas szóstych naszej szkoły wykonali ulotki promujące prawidłowe zasady odżywiania się. Spośród prac nauczyciele przyrody wyłonili 10, które najlepiej oddają zalecenia projektu.

Do wyboru najlepszej ulotki zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły.
Głosowanie będzie odbywać się w dniach od 24 do 28 marca 2014 r. Urna wyborcza oraz karty do głosowania znajdują się w czytelni szkolnej. Do jednokrotnego głosowania uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Na karcie do głosowania wpisujemy: imię i nazwisko, klasę oraz zaznaczamy wybraną ulotkę.

Ulotki oznaczone są literami od A do J.

Można je oglądać na stronie szkoły w Galerii Szkoły Podstawowej
.


Urszula Jackowicz
Małgorzata Lekarczyk

Dodał: Administrator 21.03.2014, 15:36


GIM -> Gimnazjaliści na poetyckim spotkaniu w Domu Kultury w Tuchowie

W czwartek 20 marca w przededniu Międzynarodowego Dnia Poezji uczniowie gimnazjum (tym razem z klas II b i II c) mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w spotkaniu z Panem Andrzejem Grabowskim - poetą, prozaikiem, autorem utworów dla dzieci, kawalerem Orderu Uśmiechu (jest to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość). Pisarzowi towarzyszył syn Artur Grabowski, grafik oraz rysownik, ilustrator jego książek - w holu Domu Kultury można było obejrzeć wystawę prac Grabowskiego juniora. Spotkanie z tą rodzinną spółką artystyczną towarzyszyło rejonowym eliminacjom Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego im. Władysława Broniewskiego, które w tym dniu odbywały się w Tuchowie.

Pan Andrzej Grabowski jest niezwykłym gawędziarzem mającym dar prostego, a zarazem celnego przekazywania myśli. W jego wystąpieniu przewijało się wiele wątków, okraszał je recytowaniem własnych utworów poetyckich. Rozpoczął od nawiązania do patrona konkursu – Władysława Broniewskiego, przywołując wspomnienie z lat szkolnych, gdy jako 14-latekwygrał konkurs recytatorski wierszem Broniewskiego „Bagnet na broń”. Zwrócił uwagę na wielką ekspresyjność jego poezji, którą cenią recytatorzy.
Andrzej Grabowski - jako autor parafrazy: „Powiedz mi, co przeczytałeś w dzieciństwie, a powiem Ci, jakim jesteś człowiekiem” - wiele myśli poświęcił książce. Podzielił się rodzinną tradycją, mówiąc, że w jego domu najważniejszym i najbardziej oczekiwanym prezentem zawsze była książka – obowiązkowo z dedykacją. Do dziś każda jest bezcenną pamiątką, której nikomu się nie pożycza. I gdy po latach sięga do tych lektur, przywołuje przeszłość – pojawiają się twarze bliskich i przyjaciół, a minione wydarzenia odżywają w pamięci, powodując ciepło w sercu i uśmiech na twarzy.

Do roli książki powrócił jeszcze kilkakrotnie. Drugi raz, gdy wspominał, że w latach szkolnych miał kłopoty z ortografią. I nauczył się jej dzięki temu, że na drodze, którą przemierzał ze szkoły do domu, znajdowała się biblioteka. Zachęcał młodych do czytania, mówiąc, że to dzięki lekturom rozwiążą swoje kłopoty z poprawnym mówieniem, pisaniem, wypowiadaniem się. Kolejny raz książka pojawiła się, gdy nawiązał do swojej fascynacji Wietnamem. Nazwał ten kraj „świątynią książki.” Zwrócił też uwagę na inną cechę kultury azjatyckiej – szacunek dla osób starszych. W Wietnamie, gdy do restauracji wchodzi ktoś zaawansowany wiekiem, wszyscy goście oraz personel wstają i oddają seniorowi ukłon. Podkreślają w ten sposób więź łączącą pokolenia, bo przecież gdyby nie rodzice, dziadkowie, pradziadkowie nie istnielibyśmy… Jako ludzie Zachodu mamy tę świadomość, ale jak ona przekłada się na codzienne życie? Czy szanujemy starszych i cenimy to, co im zawdzięczamy? Czy raczej składamy hołdy bożkowi młodości, urody i zdrowia?
Pisarz podzielił się też z młodzieżą przekonaniem, że jeśli jako dorośli ludzie każdego ranka będą się budzić z myślą, że robią to, co kochają – ich życie będzie szczęśliwe.
Cechą Andrzeja Grabowskiego jest poczucie humoru. Oczekując na pytania młodej widowni – zaprosił zebranych do zabawy na kanwie polskich przysłów. Rzecz polegała na tym, aby znane powiedzenie zakończyć w nietypowy sposób. Oto kilka próbek takich dowcipnych puent pisarza: Mądry Polak…, ale dopiero wtedy, gdy znajdzie się w obcym kraju.
Baba z wozu… konie rżą. Chciałaby dusza do raju, ale… niebo sprywatyzowano.

W czasie pogawędek Andrzeja Grabowskiego jego syn „na gorąco” dawał próbki swego talentu rysownika – sporządzał ilustracje typu komiksowego i komentował je, wskazując, w jaki sposób za pomocą kilku detali oddać charakter postaci.

Takie spotkanie to cenna lekcja dla młodych, jeśli zechcą skorzystać z doświadczenia innych – ludzi, którzy własnym przykładem, własnym życiem poświadczają prawdziwość wypowiadanych słów.

Opracowała: Anna Szeląg

Dodał: Administrator 20.03.2014, 20:22


SP -> W marcu w Szkole Podstawowej odbyły się dwa konkursy dla klas młodszych.

Pierwszy to „SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS II – III”.
Każdą klasę reprezentowało dwóch uczniów, którzy wyłonieni byli w klasowych konkursach ortograficznych. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem o dużym stopniu trudności. Musieli wykazać się umiejętnością zastosowania zasad pisowni w praktyce.
Zwycięzcami konkursu są:
I miejsce- Julita Wiejacka – kl. III b
II miejsce – Katarzyna Kurczab –kl. III c
III miejsce –Joanna Iwaniec - kl. III a
IV miejsce – Krzysztof Lejawka – kl. III a

Uczniowie Ci będą reprezentowali naszą szkołę w „GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM”

Drugim konkursem był „SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I – III”
Oto zwycięzcy konkursu, a zarazem reprezentanci szkoły w „GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM”
I miejsce – Oliwia Madejczyk – kl. II b
II miejsce – Wiktoria Sikorska – kl. II a
III miejsce – Wiktoria Stańczyk – kl. I a

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: J. Moździerz

Dodał: Administrator 18.03.2014, 21:58<< 25 z 119 >>

Dla Uczniów
Dla Rodziców