Wakacje za: 212 dni Strona Główna         Plan Lekcji         Sport         Galeria
Menu
SP-> I miejsce w Konkursie Historycznym

Dnia 5 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im.Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie, odbył się X jubileuszowy Konkurs Wiedzy Historycznej ,,Od Oleandrów do Łowczówka”. Organizatorem konkursu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału ,, Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie oraz wspomniany już Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Celem konkursu było uczczenie rocznicy Święta Niepodległości, zapoznanie uczniów z historią bitwy pod Łowczówkiem oraz wybranymi wydarzeniami z historii Polski w czasie I wojny światowej. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu ( 2 lub 3 – osobowe drużyny z poszczególnych szkół).

W dniach 22 – 25 grudnia 1914 roku niedaleko Tarnowa rozegrała się bitwa pod Łowczówkiem , jedna z najważniejszych bitew w walce o odzyskanie niepodległości. Bitwa toczyła się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z jej uczestników był Gustaw Dobiesław Łowczowski,który atmosferę niepowtarzalnej wojennej Wigilii przedstawił w wierszu:
,,Świerki wokoło ogromne,
We mgle Łowczówek tonie
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole!
Gwizd kul muzyką świąteczną,
Jęczą zranione świerki.
Ranni wołają , pomocy.
W twe imię – Boże Wielki !


Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie zajęli drużynowo I miejsce w kategorii szkól podstawowych. Byli to: Dominika Lipka – klasa Vb, Weronika Radwan i Jakub Wąs – klasa VIa.

Do konkursu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczyciela historii mgr Małgorzaty Buczyńskiej.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Małgorzata Buczyńska

Dodał: Administrator 11.11.2014, 21:17


GIM-> Rozśpiewany Zespół Szkół w Tuchowie świętuje 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół przebiegały w tym roku wyjątkowo. Szczerze też można powiedzieć, że wzięli w nich udział wszyscy uczniowie. Przygotowania do uroczystej akademii zaczęły się kilka tygodni wcześniej, gdy wychowawcy wylosowali tytuły pieśni patriotycznych do wykonania przez swoje klasy. Codziennie słychać było próby, uczniowie chętnie śpiewali marsze, uczyli się tekstów, planowali występy.

6 listopada odbyły się 3 akademie - dla starszych klas szkoły podstawowej, dla klas I-III szkoły podstawowej oraz dla publicznego gimnazjum. Montaż słowno – muzyczny przygotowali wychowawcy klas pierwszych gimnazjum: Bernadetta Baran, Dorota Cich, Piotr Pierzchała, Wiesław Cieśla i gimnazjaliści. Wspomniano najchwalebniejsze czyny z okresu 123 letniej niewoli,przypomniano najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości. Po części oficjalnej, gdy już odśpiewano hymn szkoły i wyprowadzono sztandar, wszystkie klasy obecne na akademii prezentowały swoją pieśń poprzedzoną krótką informacją na temat jej powstania. Teksty były wyświetlane na ekranie, więc można było się dołączać do chóru.

Uczniowie klas IV-VI oprócz pieśni patriotycznych odśpiewanych przez poszczególne klasy mogli zobaczyć także krakowiaka odtańczonego przez uczniów klasy Va- Izabelę Zając i Bartłomieja Janasa. Również zapamiętamy Olgę Baran i Dawida Smalarza z klasy Vc występujących w strojach żołnierskich, przy czym Dawid odważył się zaśpiewać solowe partie w „Marsz, marsz Polonia”. Niemniej gromkie brawa zebrał także za swój popis w pieśni „Warczą karabiny” Hubert Świderski z VIb

Wśród najmłodszych wykonawców na szczególne podziękowanie zasługują przedszkolaki z Ochronki, którzy gościnnie odśpiewali pieśni: „Ojczyzno ma” i „Polska”. Wyróżniali się także uczniowie z klasy Id przebrani za żołnierzy: Kuba Starzyk i Bartłomiej Szymański. Nasi milusińscy bardzo przejęci wychodzili na scenę i z wychowawczyniami pięknie odśpiewali te trudne utwory.

Akademia dla gimnazjalistów po raz kolejny pozwoliła odkryć talenty niektórych uczniów, inni mieli okazję zaprezentować umiejętności rozwijane w szkole muzycznej. Pierwszoklasiści przygotowujący akademię szczególnie zasłużyli na słowa uznania. Klasie Ia na fortepianie akompaniowała Julia Bryl. Klasie I c przygrywał Paweł Sikorski na keyboardzie. Klasa Id zaskoczyła najpierw wyjściem na scenę w szyku godnym żołnierskiego chóru, później akompaniamentem nietypowego tria. Na scenie pokazali swe umiejętności: Sebastian Karpiel (gitara), Patrycja Lisiak (saksofon) i Anna Rąpała (fortepian). Wychowawczyni, p. Dorota Cich stwierdziła, że to dzięki zaangażowaniu Ani, która nie przepuściła ani jednej fałszywej nutki w chórze, pieśń klasy wypadła tak dobrze.

Ze starszych klas na uznanie zasłużyły dziewczęta: z IIIa – Klaudia Kępowicz próbująca sił w solówkach do „Roty” i duet z IIId – Kinga Stańczyk i Izabela Stefan, które dzielnie wspierała cała klasa w piosence „Żeby Polska była Polską”.

Odmienny charakter tej akademii pozwolił na zaangażowanie wszystkich uczniów, skłonił wielu do podjęcia się dodatkowych zadań, skonsolidował klasy. Rozśpiewani uczniowie z żalem opuszczali Dom Kultury, który nas gościł w tym dniu.

Aktywny udział w takiej uroczystości to najlepsza lekcja wychowania patriotycznego.

Lidia Bień

Dodał: Administrator 11.11.2014, 11:56


GIM-> Pióro Burmistrza Ryglic dla gimnazjalistki z Tuchowa!

Dnia 29 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach odbył się VIII KONKURS ORTOGRAFICZNY O PIÓRO BURMISTRZA RYGLIC. Wzięło w nim udział 23 uczniów z 6 szkół gimnazjalnych: z Szynwałdu, Lubczy, Ryglic, Zalasowej, Rzepiennika Biskupiego oraz Tuchowa. Do Ryglic pojechalizwycięzcy szkolnego etapu konkursu ortograficznego: Aleksandra Mikos z kl. IIIa, Zuzanna Ryba (IIIb), Joanna Dybel (IIc) i Michał Smutek (IIIc).

Tym razem najlepiej napisała Zuzanna, która bezpiecznie ominęła wszelkie pułapki ortograficzne typu dzierzba, białorzytka lub kukułka pasożytka. Zajęła I miejsce, zdobywając główne trofeum – pióro, które ufundowała Pani Teresa Połoska – Burmistrz Ryglic oraz tytuł Mistrza Ortografii i piękny album – nagrodę od Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach. Pozostali uczestnicy również wykazali się dobrą znajomości ortografii, ale zwycięzcą może być tylko jedna osoba. Wszystkim życzę dalszych sukcesów w konkursach oraz codziennych zmaganiach z ortografią.

Lidia Bień

Zdjęcia w dziale GALERIA/GIM

Dodał: Administrator 10.11.2014, 22:18


GIM-> Sukces tuchowskich futbolistek z gimnazjum

Ogromny sukces odnotowały gimnazjalistki z Tuchowa, które w finale rejonowym w halowej piłce nożnej (7 listopada), nie pozostawiły złudzeń swoim przeciwniczkom i pewnie awansowały do finału wojewódzkiego. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować im wspaniałego sukcesu i życzyć powodzenia w kolejnym etapie.

Wyniki:
Gimnazjum Tuchów – Gimnazjum nr 11 w Tarnowie 3:0
Gimnazjum nr 11 w Tarnowie – Gimnazjum Bolesław 0:2
Gimnazjum Tuchów – Gimnazjum Jadowniki 6:0
Gimnazjum Bolesław – Gimnazjum Tuchów 0:2
Gimnazjum Jadowniki – Gimnazjum Bolesław 0:1
Gimnazjum Jadowniki – Gimnazjum nr 11 w Tarnowie 0:2

Klasyfikacja końcowa:
1. Gimnazjum Tuchów 9 pkt
2. Gimnazjum Bolesław 6 pkt
3. Gimnazjum nr 11 Tarnów 3 pkt
4. Gimnazjum Jadowniki 0 pkt

Skład naszej drużyny: Angelika Wantuch, Izabela Jeleń, Adrianna Zbylut, Wiktoria Damian, Sandra Styrkowiec, Beata Obnowska, Karolina Karwat, Anna Kozioł, Kinga Schabowska, Natalia Peszka.

Warto dodać, że finał wojewódzki odbędzie się 24.11.2014 r. w hali MOSiR w Tuchowie.

Trener: Łukasz Jurek

Dodał: Administrator 10.11.2014, 11:00


GIM-> Pisanie, to dziwny zawód…spotkanie z Anną Onichimowską

Mnóstwo wrażeń, emocji i wniosków nasuwa się po spotkaniu z pisarką Anną Onichimowską. Przede wszystkim wrażenia: raczej skryta, skromna, uśmiechnięta mała kobieta. Sympatyczna i słuchająca z uwagą pytań młodzieży. Od tej niepozornej osoby bił ogromny spokój, opanowanie i takie nastawienie, aby dobrze doradzić, podpowiedzieć
i odpowiedzieć. Z uznaną pisarką Anną Onichimowską spotkaliśmy się dnia 28 października 2014 w Bibliotece Publicznej w Tuchowie.

Czego dowiedzieliśmy się o pisarce?
Mieszka w Szwecji, tak potoczyło się jej życie. W młodości była nałogową konkursowiczką. Mówi, że pisanie to wiecznie bycie na urlopie i jednocześnie ciągle w pracy. Obecnie pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ pisanie o dzieciach, nie może wykluczać rodziców, a więc dorosłych. Te dwie płaszczyzny współistnieją ze sobą i nie można ich jednoznacznie rozdzielić. W ciągu swojej pracy zawodowej oprócz pisania książek Anna Onichimowska spotkała się z filmem. Jak sama mówi, przygoda z filmem zaczęła się przypadkowo. Jest to praca bardzo frustrująca z powodów finansowych, ale i bardzo odkrywcza. Gdy pisze książki, myśli słowem, gdy pisze scenariusze, musi myśleć obrazem. Zawsze stara się usuwać to, co zbędne. „Im krócej, tym lepiej”- mówi pisarka. Raczej nie lubi pisać „dalszych części’ („Dla pisarza nie jest frapujące wciąż wpadać w dalsze losy bohatera.” - słowa Onichimowskiej), to jak seriale TV, woli książki z tajemnicą, niedopowiedziane, gdzie każdy może domyślać się innego zakończenia. Zdaniem autorki współczesne czasy dopadł kryzys rodziny. Chroniczny wręcz brak czasu, rozmowy jako zdawkowe komunikaty, polecenia, informacje raczej. Stąd tragedie rodzinne: rozwody, narkotyki, sekty, bulimia, otyłość, homoseksualizm, chorobliwe wycofanie z życia społecznego, lęki, niebezpieczne „przyjaźnie w sieci” koszmar w rzeczywistym życiu, alkohol itp. Pisarka przyznaje, że bardzo przeżywa to, co opisuje. Proces tworzenia książki trwa w głowie, czy tego chcemy, czy nie. Najpierw dużo o niej myślimy, potem zbieramy materiały, mamy ogólny zarys, ale gdy pomysł dopadnie nas w nocy, trzeba wstać i szybko wszystko zapisać. Niejednokrotnie można wysiedzieć się przed komputerem wiele dni…i nic.
Rady dla osób, które próbują pisać:
Nie bać się. Wysyłać prace na wszystkie konkursy. Analizować każdy szczegół. Dialogi nie zawsze z życia.( pytanie: Co na obiad?- odpowiedź; Dziś pomidorowa! Niekoniecznie są frapujące). Początek taki, aby czytelnika wciągnął w świat bohatera. Pisać o rzeczach, które są bliskie.
Pytania od młodzieży, m.in.:
Na jakie języki były tłumaczone pani książki?
Woli pani narrację pierwszo- czy trzecio osobową?
Jakie kraje pani zwiedziła?
Woli pani pisać na papierze, czy w komputerze?
Jak długo pisze pani książkę, rok?
Która z pani książek najlepiej się sprzedawała?
Którą książkę się najlepiej pisało?
Czy czyta pani swoje książki?
Tworzy pani postaci do fabuły, czy fabułę do postaci?
Jaki gatunek literacki pani lubi czytać?
Dlaczego tytuł Hera a nie Amfa? Koks?
Kto jest pani pierwszym recenzentem?
Czy czyta pani prace czytelników?

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami, rozdawaniem autografów przez Annę Onichimowską oraz gromkimi brawami młodzieży. To było niezapomniane przeżycie.

Katarzyna Krupa

Dodał: Administrator 30.10.2014, 16:04<< 25 z 140 >>

Dla Uczniów
Dla Rodziców