Wakacje za: 30 dni Strona Główna         Plan Lekcji         Sport         Galeria
Menu
Na zielonej szkole w Pogorzelicy

MORZE
Morze w białych koronkach!
Wiatr koronki poplątał,
poszarpał, potarmosił,
chociaż nikt go nie prosił!
Porozrzucał po piasku
koronki pełne blasku,
porozrzucał, zostawił -
krótko nimi się bawił!

Dorota Gellner

Słoneczne pozdrowienia z zielonej szkoły w Pogorzelicy nad Morzem Bałtyckim
dla Pana Dyrektora, uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Tuchowie
przesyłają niezwykle zadowoleni uczestnicy wyjazdu.

Za nami półmetek zielonej szkoły. We wtorek, 10 czerwca, powitaliśmy Morze Bałtyckie. Było ciche, spokojnie szumiało, woda lekko połyskiwała w promieniach słońca. Od dwóch dni pokazało swą moc: bałwany morskie uderzają z wielką siłą o brzeg, woda łapczywie zdziera piasek z plaży.
Co się wydarzyło ciekawego na zielonej szkole? Każdy dzień jest pełen atrakcji.

Za nami wycieczka kolejką wąskotorową do Trzęsacza, gdzie oglądaliśmy ruiny kościoła - zabytek klasy "0". Stoi on na klifie. Kościół zbudowany został w XV w. w odległości 2 kilometrów od morza i jego pozostałości są dziś przykładem niszczycielskiej siły morza.
Przez Trzęsacz przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej wyznaczający czas środkowoeuropejski. Oznacza to, że przez pół roku czas zegarowy jest tu identyczny z czasem słonecznym. Uczniowie otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające ich obecność na tymże południku. W Multimedialnym Muzeum na 15 Południku poznaliśmy wzruszającą historię o Zielenicy, córce króla Bałtyku i historię osady rybackiej.
Płynęliśmy statkiem w porcie w Kołobrzegu, wysłuchaliśmy historii historii Pomnika Zaślubin Polski z Morzem.
Pieszo udaliśmy się do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Obejrzeliśmy 23 miniatury latarń. Z czego 21 polskich plus UWE-1, wzniesiona 8 lat temu przez Polaków na Spitsbergenie oraz "Arctowski" - mała latarnia stojąca obok stacji polarnej na Antarktydzie. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:10.
Wyszliśmy na latarnię morską w Niechorzu. Z galerii można oglądać piękny widok. Połowę obejmuje morze z plażami, a pozostałą Pobrzeże Rewalskie z licznymi miejscowościami wypoczynkowymi.
Wieczorami, po pysznych kolacjach, odbyły się zawody sportowe m.in. w rzucaniu szyszkami do celu, przeciąganiu liny. Wybieraliśmy miss i mistera szkoły podstawowej i gimnazjum. Podziwialiśmy zachody słońca:

SŁOŃCE ZACHODZI
Słońce zachodzi. W morzu się chowa.
Chowa się słońca płonąca głowa,
świetliste ręce, błyszczące oczy
i noc jak czarna piłka się toczy.
Toczy się brzegiem, skacze po falach
i w czarnych muszlach gwiazdy zapala!
Dorota Gellner

A przed nami Neptunalia, wycieczka do Szczecina i jeszcze wiele innych niespodzianek...

W imieniu uczestników zielonej szkoły
Renata Gąsior

Zdjęcia w dziale Galeria/GIM

Dodał: Administrator 16.06.2014, 08:50


"4 czerwca skończył się w Polsce komunizm." - Joanna Szczepkowska

W tym roku mija 25 lat wolności. Już od ćwierć wieku słońce świeci mocniej, powietrze jest lżejsze, a ludzie są szczęśliwsi.Z tej okazji 4 czerwca odbył się plebiscyt "Ludzie Wolności"- organizowany przez Gazetę Wyborczą oraz przez telewizję. Dzięki temu przedsięwzięciu wyłoniliśmy ludzi, dzięki którym, dziś Polska jest lepsza.
Wyniki plebiscytu:
Aktorka: Krystyna Janda,
Sportowiec: Adam Małysz,
Biznesmen: Solange i Krzysztof Olszewscy,
Działacz społeczny: Jurek Owsiak,
Naukowiec: Henryk Skarżyński.

Z tej okazji, do Polski przyleciał prezydent USA Barack Obama, który przy tej okazji wypowiedział słowa:
" Prawda, która daje nam siłę jest taka, że nie ma zmiany bez ryzyka, nie ma postępu bez ofiar. Nie ma wolności bez solidarności."

Pani mgr Maria Dulian opowiedziała nam w ramach lekcji historii, jak wyglądało życie w czasach PRL-u. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, a następnie uczniowie z klasy 2a przygotowali gazetkę tematyczną. Możemy ją zobaczyć w sali nr 12. Gazetka jest doskonałą oznaką patriotyzmu uczniów naszej szkoły.

A jak my, wychowankowie młodego pokolenia, możemy ulepszać Polskę?

Dodał: Administrator 09.06.2014, 16:01


SP-> Klasa 1 b SP w „Europejskim Centrum Bajki” w Pacanowie

W maju klasa 1b Szkoły Podstawowej pojechała na wycieczkę do „Europejskiego Centrum Bajki” w Pacanowie. Najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w magiczny świat bajek. Zrobiliśmy to pod opieką wróżki. Każde z nas dostało tajemniczą mapę i weszło do krainy mysią dziurą. Znaleźliśmy się we wspaniałej, bajkowej scenerii, z latającymi łabędziami, kaczką dziwaczką itp. W pędzącym pociągu spotkaliśmy Koziołka Matołka. Wróżka zaprosiła nas do zaczarowanego wagonu. Zwiedziliśmy w nim niezwykle bajkowe miejsca w wodzie, na lądzie i w kosmosie. Tam czekały znane postacie: Muminki, smoki, ośmiornice, syreny, krasnale, Koziołek Matołek.

Dzieci bawiły się w bajkowym, różnokolorowym, pełnym kwiatów ogrodzie. Miały też okazję podziwiać bohaterów z bajek na ekranie, rozwiązując wirtualne zagadki. Odwiedziły nawet wyjątkowe kino, które mieściło się w szufladzie wielkiego biurka. Przechodziliśmy obok ściany z zagadkami, ogromnym drzewem i śpiącym smokiem. Wszyscy czuliśmy się jak w wyśnionej bajce. Na koniec nie mogło zabraknąć czasu na zakup pamiątek. To była niezapomniana, pełna wrażeń wycieczka.

Opracowała J. Moździerz

Zdjęcia w dziale Galeria / SP

Dodał: Administrator 08.06.2014, 22:19


SP-> Howgh!

Pod koniec maja postanowiliśmy wspólnie (kl 2c i 2b) spędzić czas w Forcie Wapiti . Wyprawa do krainy marzeń każdego chłopaka i dziewczyny rozpoczęła się o godz 8.10 wyjazdem autokarem z Tuchowa do Wioski Indiańskiej. Pragnę nadmienić, że jest ona położona w malowniczych okolicach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, co dodatkowo uatrakcyjniło nasz pobyt. Po dotarciu na miejsce przywitał nas wódz oraz Indianki w tradycyjnych strojach. Mali podróżnicy obejrzeli bogatą wystawę indiańskiego rękodzieła czyli stroje, broń i sprzęt codziennego użytku.

Wódz opowiedział o tradycji plemienia Lakota i Czarnych Stóp, dzięki czemu ich kultura stała się dla nas bardziej zrozumiała. Nasz pobyt nie odbył się bez zabaw, muzyki i tańców. Nie zabrakło indiańskich konkurencji tj. tor przeszkód, ćwiczeń celności strzału, wyścigu węży, połowu ryb itp. Jak każdy szanujący się młody Indianin, tak i nasze pociechy musiały mieć wymalowane twarze w indiańskie wzory. Aby nie zapomnieć o pobycie w tak ciekawym miejscu można było się zaopatrzyć w pamiątki. Na koniec pożegnaliśmy się z gospodarzami ucząc się prawdziwego indiańskiego tańca. Ciężko było opuścić to urocze, interesujące miejsce. Wspomnienia z tego cudownego pobytu na długo zagoszczą w naszej pamięci.

wspomnienia spisały
Ewa Kawa i Elżbieta Fryzowska

Zdjęcia w dziale Galeria / SP

Dodał: Administrator 06.06.2014, 16:42


GIM-> MŁODZI GŁOSUJĄ – WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2014 W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W TUCHOWIE

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2014”. Projekt nadzorowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – członka koalicji organizacji pozarządowych Masz Głos, Masz Wybór.

Akcja ta była organizowana w 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz
25. rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 VI 1989r.

Celem akcji było rozbudzenie świadomości społecznej, aktywności oraz zaangażowania obywatelskiego młodzieży.

„Młodzi głosują” to efektywny sposób na edukację obywatelską i zwiększenie udziału młodych Polaków w życiu publicznym.
Za kilka lat, jako pełnoletni obywatele będą korzystać z prawa do głosowania. Ważne by poczuli w sobie odpowiedzialność za losy swojej Ojczyzny. Trzeba podkreślić, że była to akcja edukacyjna prowadzona zgodnie z zasadą neutralności politycznej.

19. maja zostały przeprowadzone w szkole wybory do Parlamentu Europejskiego. Udział wzięły klasy III gimnazjum – głosowało 77 uczniów. Uczniowie głosowali na jedną konkretną partię polityczną spośród dziesięciu startujących w wyborach. Wybory poprzedziła kampania informacyjna. Społeczność szkoły została poinformowana o wynikach głosowania.

Dodatkowo uczniowie zorganizowali w środowisku tuchowskim działania profrekwencyjne, których celem było zwiększenie aktywności obywatelskiej dorosłych Polaków.

Uczniowie pod opieką nauczyciela przeprowadzili akcję ulotkową i plakatową zachęcając mieszkańców do udziału w wyborach. Działania te również były oparte o zasadę neutralności politycznej i bezstronności.

Myślę, że jesienne wybory samorządowe a w przyszłym roku parlamentarne i prezydenckie w większym stopniu zmotywują i zaktywizują mieszkańców naszej gminy do udziału w wyborach i większej odpowiedzialności na losy naszej małej i dużej Ojczyzny.

Bernadeta Baran

Zdjęcia w dziale Galeria / GIM

Dodał: Administrator 05.06.2014, 20:06<< 25 z 131 >>

Dla Uczniów
Dla Rodziców